bozidar

Boží Dar

Screenshot 2021-01-22 140330

Boží Dar (německy Gottesgab) je nejvýše položené město v České republice (1028 m n. m.). Leží v Karlovarském kraji a žije v něm 253 obyvatel. Na dosah ruky tu máte nejkrásnější scenerie Krušných hor.

Již v roce 1517 započala v této oblasti první těžba stříbra a cínu. Poslední zbytky rudy byly vyrýžovány v horských potocích. V polovině 16. století byla objevena zlatá žíla, která však byla asi po čtyřiceti letech těžby vyčerpána. Aby byly vytvořeny odpovídající podmínky rostoucímu počtu dělníků zaměstnaných v těžbě, bylo roku 1530 nařízením saského kurfiřta ve Schwarzenberském panství založeno horní město. Odtud také pochází poněkud zvláštní název města, údajně podle výroku zeměpána: „Tento vzácný kov je vaším chlebem, je to váš dar Boží!“ Dříve, podle pověsti, znělo jméno obce Wintersgrün. V okolí města se nacházelo největší rýžoviště stříbra na území tehdejšího Českého království.

V první polovině 20. století ve městě žil a tvořil asi neznámější osobnost Krušných hor – kytarista a zpěvák Anton Günther.

V roce 1945 byla z města odsunuta většina českých Němců. 1. prosince 1930 žilo v Božím Daru 1048 obyvatel a 22. května 1947 již pouze 189 obyvatel. V 50. letech 20. století pozbyl Boží Dar městských práv a stal se součástí města Jáchymov. Od roku 1990 je Boží Dam opět samostatným městem.

V Božím daru se nacházejí následující vizualizace:

hraNÁ AR

Oblíbený krušnohorský básník, písničkář a autor pohlednic ožívá, aby Vám vyprávěl svůj příběh. A vy se s ním můžete dokonce i vyfotografovat 🙂

360 VIDEO/Animace

Víte, co je sejp? A jak se rýžovalo stříbro a cínovec? V šestnáctém století zažila zdejší oblast rozmach rýžování, který jí vydržel po desítky let. Dodnes je zdejší rýžoviště v krajině rozeznatelné.

3D model/ AR

Vedle známého dolu Johannes, který je otevřen od roku 2015 veřenosti, se skrývá jedinečný systém podzemních chodeb a síní, který není a nebude zpřístupněný veřejnosti. Díky této vizualizaci si jej můžete projít alespoň virtuálně. 

360 VIDEO/ANIMACE

Až do roku 1961 protínala Krušné hory železná opona. I kvůli ní zanikly desítky sídel, jako třeba malebná hraniční víska Mílov uprostřed lesů. Koncem šedesátých let převzali ostrahu hranice od pohraničníků příslušníci VB. Jaké situace tehdy řešili? Podívejte se v této vizualizaci

Video

Vyhlášenému hostinci se od chvíle, kdy přišla nová krásná hostinská, daří stále lépe. Jak fungoval hostinec manželů Kolitschových na samotě u Božidarského Špičáku? Tajemství Wunderblume se dozvíte v této vizualizaci

VIDEO/ANIMACE

Z rozhledny na Klínovci jsou vidět celé Krušné hory, podhůří na české i saské straně. Když se podíváte na tuto vizualizaci, zjeví se vám bájná Marcebila a představí vám všechna zásadní místa v Krušnohoří, které můžete z Klínovce zahlédnout.