abertamy

Abertamy

Abertamy jsou městem přímo na hřebeni Krušných hor rozkládající se v nadmořské výšce od 870 metrů  v údolí Modesgrundu až po 1025 metrů na Hřebečné. Součástí Abertam je i vyhledávaný turistický cíl – skiareál Plešivec. Svým katastrem zasahují do nejcennější části přírody Krušných hor a jsou součástí Montánní krajiny UNESCO.  Na území města s nachází desítky hornických památek, zaniklých sídel a nedozírné louky a lesy.

První zmínka o městečku pochází z roku 1529. V roce 1579 byly Abertamy prohlášeny královským horním městem a do užívání jim byl dán znak. Těžba stříbra přímo pod městem Abertamy upadla během třicetileté války, po ní zůstalo pouze dolování cínu na Hřebečné, ze kterého se vyrábělo kuchyňské a mešní nádobí.

Po třicetileté válce nastala v Abertamech a okolí veliká bída. Teprve v 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic. Hlavní surovinou byly kozí kožky, kterých bývalo v každém domě dost. Známý byl i Abertamský kozí sýr z kozího mléka, dochucovaný různými bylinkami. Abertamské rukavice byly známé v celém světě svou vysokou kvalitou a rozmanitostí vzorů. Po 2. světové válce byly drobné i větší továrny sloučeny do Rukavičkářských závodů.

Již hledači stříbra často při svém kutání naráželi na černý, lesklý kámen, který jim vždy naznačil, že stříbrná žíla končí. Nosil jim smůlu a proto ho pojmenovali Smolinec – Pechblende. Teprve výzkumy Marie Curie-Skłodowské našly v tomto kameni a rudách jej obsahujících vzácné prvky, které daly kraji další významnou důlní etapu – těžbu uranu po 2. světové válce.

Dnes je v Abertamech přístupné muzeum rukavičkářství, hornictví a také otevřená prohlídková štoly Christoph dolu Mauritius na Hřebečné. Plešivec zase nabízí nesčetné atrakce pro turisty.

V Abertamech se nacházejí následující vizualizace:

360 video

Rukavičkářské řemeslo je v Abertamech doma již od roku 1850 a proslavilo toto město po celém světě. V době před druhou světovou válkou zaměstnávaly rukavičkárny přes 11 tisíc lidí z celého širokého okolí. A těžká doba ekonomické krize nutila zdejší lidi k velkým nepokojům.

VideO

Funkcionalistický architektonický unikát v Abertamech stojí již přes 80 let. Proč vypadá tak, jak vypadá, se dozvíte v tomto videu.

360 video / animace

Místo s úchvatným výhledem bylo jedním z prvních, kde se začal těžit cín a zdejší výnosy patřily mezi největší v Krušných horách. Ovšem než do oblasti horníci přišli, byla tu jen divoká krajina plná lesů ve které se děly věci, které leckdo příčítal nadpřirozeným jevům.

360 video/animace

Když se vysoko v horách udělalo krásné jarní počasí, přenesli si řemeslnicí svoji práci před dům, aby se zahřáli a užili si krásné počasí. A o čem si přitom povídali?