48900683218_9f0f1a930a_k

Jáchymov

Jáchymov, lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, leží na severozápadním okraji Čech a je součástí Karlovarského kraje. Nedaleko města vystupuje mohutný hřbet hory Klínovec. Nadmořská výška města je v dolní části 560 m.n.m. a v horní části 750 m.n.m. Je zde podhorské klima, v zimě drsnější. Jižní svah Krušných hor, do kterého je město vklíněno, jej chrání proti severním větrům.

Město je na silničním tahu spojujícím severní oblast západních Čech se Spolkovou republikou Německo  a je právem nazýváno branou Krušných hor. Město prvních radonových lázní s bohatou hornickou minulostí (stříbro, uran) a ražbou tolarů, nabízí vhodné podmínky pro zimní sporty, pěší turistiku i cykloturistiku. Malebné přírodní okolí má zázemí pro individuální, rodinnou a skupinovou rekreaci (školy v přírodě, ozdravné pobyty, poznávací zájezdy). Město obhospodařuje dva katastry: Jáchymov se 4738 ha a Popov s 337 ha. Celková plocha obou katastrů je tedy 5075 ha.

V Jáchymově se nacházejí následující vizualizace:

AR / rozšířená realita

Georgius Agricola byl významný učenec, otec mineralogie a autor hornických knih, které se používají již staletí. Ovšem v době, kdy hornictví lomcovalo Jáchymovem zde pracoval jako lékárník a z lavičky před ní často sledoval mumraj ve městě. 

VR/virtuální realita

Podívejte se do útrob královské mincovny a projděte si všechny kroky ve výrobě slavných mincí – Tolarů.

VR/ virtuální realita

Díky této unikátní vizualizaci si můžete projít nepřístupné části štoly Svornost a nahlédnout na pracoviště středověkých horníků. 

360 ViDEO/ANIMACE

Napínavý příběh pádu rodu Šliků poté, co se král začal obávat jejich příliš velkého bohatství a po vítězství ve Šmalkaldské válce žádal hlavy všech bratří Šliků.

360 Video/Animace

I dnes skýtá Klobouk nádherný výhled na město. Dříve zde ale stála i rozhledna. Jak vypadal výhled z rozhledny tehdy? A jak bude vypadat v daleké budoucnosti? To zjistíte v této nevážné vizualizaci.

360 video/animace

Objevitelka konceptu radioaktivity navštívila začátkem 20. století Jáchymov a přitom si našla chvíli, aby Vám odvyprávěla svůj životní příběh.

360 ViDEO

Krátký příběh turisty a novináře Josefa Hoffmanna z Chebu, píšícího pro časopis Erzgebirgszeitung. Tento patriot zmapoval začátkem 20. století spoustu míst v okolí Krušných hor. I v příběhu památných stromů z bývalého Popova se nám zachovala na něj vzpomínka.

360 video/animace

Zánik slavného kláštera započal již po roce 1948, kdy se dostal do správy Ministerstva vnitra, které se nejprve potřebovalo zbavit posledních českých mnichů, než klášterní prostory mohli začít používat pro své účely. Jak se mnichů zbavili, se dozvíte v následující vizualizaci.