annaberg

Annaberg - BUCHHOLZ

Annaberg-Buchholz je historické hornické město v Krušných horách. Původně dvě města, Annaberg a Buchholz, vznikla na počátku 16. století jako hornické sídliště kolem mocných dolů na stříbro. Již v polovině 16. století byl Annaberg druhým největším městem v Sasku. Dominantou města a celé okolní krajiny je kostel Sv. Anny. Nad městem ční výrazný vrchol Pöhlberg (832 m). V roce 2010 zde žilo téměř 22 000 obyvatel. Od roku 2008 je město správním centrem zemského okresu Krušné hory (Erzgebirgskreis).

V Annabergu se nacházejí následující vizualizace:

360°VIDEO / ANIMACE

V roce 2020 slaví slavná annabergská pouť 500 let od svého založení. Původní vítání poutníků ze svaté země a z Říma u kostela Trinitas v centru města se v průběhu staletí proměnilo na lidovou slavnost, kterou navštíví ročně až statisíce lidí. Na vizualizaci si můžete prohlédnout atrakce z konce 19. století.

AR/VIDEO

Dnešní důl, zpřístupněný pro návštěvníky pod Krušnohorským muzeem, patří k dolům z nejranějšího období města kolem roku 1500. Jmenuje se podle jeho nálezce a pozdějšího radního Andrease Gößnera, majitele několika důlních budov kolem ulic Kupferstraße, Große Kirchgasse a Scherbank. „Im Gößner“ je jediným dolem pro návštěvníky v Německu nacházejícím se uprostřed města a jednou z památek světového dědictví UNESCO v rámci Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

AR/VIDEO

Víte, od kdy se v Krušných Horách paličkuje? Před pěti staletími s tímto novým řemeslem přišla do Krušnohoří annabergská rodačka Barbara Uthmann. Díky ní získalo mnoho zdejších obyvatel po útlumu hornictví nový zdroj obživy.

360°VIDEO / ANIMACE

Příběh významného matematika, jehož působení je spjato s Annabergem. Díky němu se naučili lidé počítat a vědět kolik mají zaplatit například za chléb ve spleti tehdejších měn. Adam Ries je také autorem pomůcky pro přepočet jednotek s tajemně znějícím názvem Abacus. V Německu je velmi rozšířené rčení: „Mach nach Adam Ries“, používané při zadání početních úkolů.